Narodowe Czytanie „Balladyny”

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, kontynuowana jest przez obecnego prezydenta Andrzeja Dudę z małżonką. Podczas kolejnych edycji czytano: dzieła A. Fredry, trylogię H. Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa, „Quo vadis” H. Sienkiewicza, „Wesele” S. Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” S. Żeromskiego oraz nowele, E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej, B. Prusa, B. Schulza, W. S. Reymonta, S. Żeromskiego, H. Sienkiewicza i H. Rzewuskiego.

W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał w 1834 roku, na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.
Akcja utworu rozgrywa się nad jeziorem Gopło, w czasach fikcyjnych za panowania króla Popiela III. Balladyna, opanowana żądzą władzy, osiąga ją popełniając wiele zbrodni. Na koniec ginie uderzona piorunem, w myśl ludowej moralności i mądrości: nie ma winy bez kary.

Do tegorocznego czytania wybraliśmy scenę 1 aktu 2, w której dochodzi do zamordowania Aliny przez jej okrutną siostrę, Balladynę. W postaci dramatu wcielili się nasi mieszkańcy, artyści, nauczyciele, osoby, które chętnie włączają się w różne działania społeczne. Rolę Balladyny przeczytała aktorka Teatru Syrena, Jolanta Litwin-Sarzyńska, Pustelnika, króla Popiela III – Antoni Kręźlewicz – wójt Gminy Czosnów. Goplanie, królowej Gopła i Alinie głosu i wizerunku użyczyły Panie Beata Włodarczyk i Patrycja Siewiera-Kozłowska- nauczycielki SP w Małocicach. Natomiast rolę podpitego, wiejskiego chłopaka – Grabca odegrał Marcin Słabolepszy – muzyk i lider zespołu „Banda Łysego”, Filona, zaś, romantycznego kochanka – Maciej Krawczak – pasjonat lokalnej historii. Postaci Skierki i Chochlika, dwóch elfów – psotników, przeczytała Mirosława Kozieł z KGW w Cząstkowie Pol. oraz Mateusz Marcinkowski – uczeń SP w Małocicach.

Bardzo dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu, za fantastyczną interpretację tekstu, sprzed niemalże dwóch stuleci, za piękne czytanie, za pasję i dobre emocje. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wsparcie nas w organizacji Narodowego Czytania. Do zobaczenia za rok!

Narodowe Czytanie 2020 – zdjęcia

Zmień rozmiar czcionki