Nastolatka poleca …

Cześć! Nazywam się Jagoda i we współpracy z naszą ulubioną biblioteką rozpoczynam cykl „Nastolatka poleca”. Uwielbiam czytać książki, zarówno te z pokaźnej, domowej biblioteczki, jak i te wypożyczone z biblioteki. Na tej stronie będę Wam polecała te z nich, które uważam za wspaniałe i godne uwagi. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród moich recenzji interesujące tytuły, a po przeczytaniu proponowanych pozycji zachwycicie się nimi tak jak ja.

„Trzy kroki od siebie”
To historia młodych ludzi napisana przez Rachel Lippincott na podstawie filmu Justina Baldoni. Bohaterami książki są Stella i Will – nastolatkowie, którzy chorują na nieuleczalną chorobę – mukowiscydozę. Chorzy muszą być oddaleni od siebie przynajmniej o trzy kroki, by bakteria nie przeniosła się na drugą osobę cierpiącą na muko, stąd tytuł książki. Pomimo ograniczeń, bohaterowie postanawiają być ze sobą i cieszyć się każdym dniem.
Bardzo lubię tę książkę, ponieważ nie tylko opowiada o miłości, która akurat w tej historii może dosłownie zabić, ale również o życiu chorych na mukowiscydozę. Czytając powieść nie możesz się nudzić. Są w niej momenty, które wzruszają, doprowadzając czytelnika do łez, ale też i śmieszne, radosne. Polecam tę książkę wszystkim, dorosłym, dziewczynom, jak i chłopcom. Z pewnością spowoduje ona to, że każdy doceni własne życie, ale też pozwoli lepiej zrozumieć z czym walczą chorzy na codzień.

„U4” to seria czterech książek o apokalipsie świata, w którym przeżyli tylko nastolatkowie. Akcja toczy się we Francji. Każdy tom opisuje historię jednej z czterech głównych postaci. Wszyscy starają się przeżyć i dostać się na spotkanie Ekspertów gry komputerowej Warriors of Time. Przed apokalipsą mistrz gry, Khronos zwołał ich do Paryża, przy czym obiecywał przeniesienie się w czasie i naprawienie świata. Jednak są ludzie, którzy nie chcą dopuścić do tego spotkania…

            Gorąco polecam tę książkę osobom, które uwielbiają historie o silnych nastolatkach, ale i tym,  którzy dadzą radę zmierzyć się z wizją świata po apokalipsie. Każda historia bohatera uzupełnia się z inną, dlatego książki można czytać w dowolnej kolejności. Dzięki wspaniałym opisom miejsc, postaci oraz sytuacji, z jakimi muszą się zmierzyć bohaterowie, możesz poczuć się jakbyś sam był jednym z nich.

 
„Zwiadowcy” to seria książek napisana przez Johna Flanagana, którą stanowi obecnie trzynaście ksiąg. Historia dzieje się w czasach średniowiecza i opowiada o grupie przyjaciół oraz o tajemniczym korpusie zwiadowców. W pierwszej części poznajemy Willa, jednego z głównych bohaterów, który chce stać się prawdziwym zwiadowcą.
Polecam tę serię zarówno nastolatkom, jak i dorosłym, którzy uwielbiają fantastykę. Ciekawa i szybka akcja, sceny walki i niesamowite przygody zapierają dech w piersiach.
Bardzo lubię tę serię, ponieważ występują w niej dwie bohaterki, które są silne i świetnie radzą sobie z przeszkodami czyhającymi na nie podczas każdej wyprawy. Wszystkie części są równie dobrze napisane, pochłaniają czytelnika bez reszty. Czytając ma się wrażenie wejścia w sam środek pasjonującej opowieści.

„Gwiazd naszych wina” 😍
Pewnie każdy o tym tytule coś słyszał. To książka napisana prze Johna Greena. Opowiada ona o historii dwojga nastolatków, którzy spotykają się w grupie wsparcia dla ludzi chorych na raka. Szesnastoletnia Hazel, chora na nowotwór płuc, poznaje niewiele starszego od siebie, Augustusa. Między nimi rodzi się przyjaźń, która niepostrzeżenie przeobraża się w głębokie uczucie. Jednak zakochani muszą zmierzyć się nie tylko z chorobami, zwyczajnymi problemami nastolatków, ale też ze świadomością, że ich życie może w każdej chwili skończyć się.
Uwielbiam tę książkę, ponieważ opowiada nie tylko o rodzącej się miłości, ale również o życiu osób chorujących na raka. Sama historia jest śmieszna i nieprzewidywalna, choć czasami też bardzo smutna. Polecam wszystkim fanom pisarza, jak i tym, którzy dopiero sięgają po jego książki.

Zmień rozmiar czcionki
Wersja kontrastowa