R. Kosin Aleja Siódmego Anioła”

E. Świętek „Cień burzowych chmur”

A. Przybyłek „Małżeństwo z odzysku”

A. Marciniuk „Góra Wschodnia”

R Börjlind „Śpijcie kotki”

I. Gołębiewska „Tajemnice starego domu”

K. Michalak „Gwiazdka z nieba”

A. Olejnik „Ławeczka pod bzem”

M. Radomska „Maraton szczęścia”

K. Wilczyńska „Performens”

T. M. Rudzka „Świtezianki”

B. A. Paris „Za zamkniętymi drzwiami”

W tym roku, Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek pod patronatem Wójta Gminy Antoniego Kręźlewicza odbył się po raz drugi. 1. lutego, pomimo okresu przeziębień i gryp, do konkursu przystąpiło kilkanaście osób, w trzech kategoriach wiekowych: klasy „0”-III, IV-VI i gimnazjum z klasą VII. Wśród kolęd i pastorałek wybranych przez uczestników znalazło się wiele współczesnych utworów, takich jak: „Był pastuszek bosy”, „Złota Jerozolima”, „Mario, czy już wiesz”, „Gwiazdo świeć, kolędo leć” czy „Siadła Maryja”. Zebrani mieli również okazję wysłuchania starych, znanych kolęd, takich jak „Jezus malusieńki” czy „Cicha noc” w języku angielskim. Przegląd zgromadził w naszej niewielkiej salce wielu fanów młodych artystów, którzy chętnie nagradzali wielkim brawami wszystkich uczestników. W skład jury weszły znane osoby, mieszkańcy naszej gminy, muzycy z imponującym dorobkiem artystycznym i pedagogicznym: p. Barbara Biernat-Karp, p. Sylwia Matulewska, p. Jerzy Burdzy oraz, po raz pierwszy zaszczycił nas udziałem w pracach komisji p. Michał Jelonek. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, a następnie po długiej naradzie, jury podjęło decyzję o przyznaniu miejsc i nagród następującym uczestnikom:
Kategoria kl. „0”-III
I. miejsce – Amelia Musielak
II. miejsce – Weronika Pawłowska
III. miejsce – Olga Wronka
Kategoria kl. IV-VI
I. miejsce – Izabela von Lonska
II. miejsce – Laura Laskowska
III. miejsce – Emilia Sztekler
Kategoria kl. VII i gimnazjum
I. miejsce – Weronika Marud
II. miejsce – Natalia Trojanowska i Wiktoria Wilczyńska
III. miejsce – Urszula Krawczak
Wyróżnienie – Aleksandra Grzymała i Daria Woźniakowska.
Młodzież zaprezentowała świetny poziom umiejętności i talentu. Warto wspomnieć, że tym razem do konkursu przystąpiły dwie dziewczynki z gminy Leoncin. Mamy nadzieję, że w przyszłości w Przeglądzie weźmie udział jeszcze więcej osób, także spoza gminy Czosnów. Dzięki temu, młodzież będzie miała okazję sprawdzenia się na szerszym forum, co z pewnością pozytywnie wpłynie na rywalizację, poziom konkursu i jego prestiż. Laureatom gratulujemy i zapraszamy na kolejne konkursy, organizowane przez Bibliotekę w Czosnowie.

Galeria zdjęć z konkursu

Łukasz Wierzbicki

„Afryka Kazika”

Histoia napisana na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.

7 grudnia 2018 r, o godz. 19.00 – zapraszamy na spotkanie z historykiem Piotrem Oleńczakiem nt. „Odzyskanie niepodległości i dziedzictwo II Rzeczypospolitej”.