Wystawa o Bitwie Warszawskiej

Zapraszamy do zapoznania się z Wystawą „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”, którą przygotował Program „Niepodległa”, a jej wydruk sfinansowaliśmy z budżetu biblioteki.

Wygrana w Bitwie Warszawskiej ocaliła polską niepodległość. To jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata, zwycięstwo, z którego powinniśmy być dumni i zgodnie czcić pamięć jej bohaterów.
Jak przy okazji każdej wygranej, także i tym razem „sukces ma wielu ojców”. Zarówno J. Piłsudski, jak i gen. T. Rozwadowski czy gen. M. Weygand mieli ogromny wkład w ten sukces Wojska Polskiego i należy im się pamięć i szacunek za ich wielkie dokonania, bez względu na to kto miał większe zasługi. Należy jednak pamiętać, że to Józef Pilsudski był Naczelnikiem Państwa Polskiego i to on wziął odpowiedzialność za sukces lub porażkę bitwy. W zachowanym dokumencie, sporządzonym przez samego szefa sztabu, gen. Rozwadowskiego, czytamy jego raport do Marszałka:

„Cała akcja rozwija się korzystnie […] co do czasu mamy korzystne warunki, tak jak je Pan Komendant przewidział. […] Więc i tutaj zupełnie w myśl rozkazu Pana Komendanta wykonanie jest już w toku. […] Skoordynowanie akcji 4 i 3 Armii uważam za bardzo szczęśliwie pomyślane. Uzgodnienie akcji 4 Armii z 1 Armią doskonale Pan Komendant przygotował. (G. Nowik, 1920. Jak Piłsudski pobił Lenina…)”

Do końca wakacji, dzięki uprzejmości p. Jacka Chojnackiego, Wystawę „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” udostępniliśmy na ogrodzeniu wzdłuż ulicy Warszawskiej, przed skrzyzowaniem z ulicą Gminną.
Od września, wystawę chętnie wypożyczymy szkołom czy sołectwom naszej gminy lub innym jednostkom z sąsiednich gmin.

Zmień rozmiar czcionki
Wersja kontrastowa